2. edycja konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Madrycie

16

listopada 2023 r.

Madryt ponownie stał się kulturalną przystanią dla polskiego dorobku muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą organizowanego przez Global IberArtis we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego druga edycja odbywa się w dniach 16-18 listopada w murach miejscowego Uniwersytetu Alfonso X el Sabio. Polska Fundacja Narodowa włączyła się w realizacje konkursu, przekazując nagrody dla laureatów.

Doceniając wagę tej muzycznej inicjatywy w promocji polskiej kultury i dziedzictwa narodowego w Hiszpanii, Polska Fundacja Narodowa po raz kolejny postanowiła wesprzeć organizację przeglądu, zostając jednym z fundatorów konkursowych nagród. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do promocji polskiej twórczości muzycznej wśród hiszpańskiej młodzieży, zachęcając ją jednocześnie  do poznania polskiej historii i motywów kulturowych, tak obficie przecież obecnych w twórczości polskich kompozytorów.

Wydarzenie skierowane jest do młodego pokolenia hiszpańskich instrumentalistów, zarówno solistów jak i zespołów, grających na co dzień na instrumentach smyczkowych, dętych oraz fortepianowych. W ramach konkursu młodzi artyści prezentują wybrane kompozycje z dorobku polskich twórców muzycznych jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski czy Ignacy Jan Paderewski, poddawane bacznej ocenie 5-cio osobowego jury, złożonego z profesjonalnych muzyków: Cecilii Garcia, Pawła Radzińskiego, Pawła Mazura, Attili Pasztora pod przewodnictwem Michała Dmochowskiego – pomysłodawcy konkursu.

Na laureatów obok nagród finansowych, czekają także nagrody rzeczowe oraz okazja do zaprezentowanie się widowni w Polsce podczas koncertów, realizowanych przez Fundację Pro Cello oraz Ambasadę Królestwa Hiszpanii w Polsce.

Zdjęcia: Michał Dmochowski, Ignacy Krzemiński-Iwan