PFN wsparła realizację wystawy „Prawda i Wolność. Ks. Jerzy Popiełuszko”

07

czerwca 2024 r.

W miniony czwartek, 6 czerwca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej miał miejsce wernisaż wystawy „Prawda i Wolność. Ks. Jerzy Popiełuszko”, poświęconej postaci błogosławionego kapelana „Solidarności”. Polska Fundacja Narodowa wsparła realizację wydarzenia w ramach projektu „PFN dla edukacji”.

W roku 2024 przypada czterdziesta rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Mimo upływu czasu, z każdym rokiem znaczenie tej postaci rośnie. W ciągu 40 lat do jego grobu na warszawskim Żoliborzu przybyły ponad 23 miliony osób. Relikwie błogosławionego księdza Popiełuszki, po beatyfikacji w 2010 r., znajdują się w 1800 różnych miejscach na 6 kontynentach. Historia księdza Jerzego jest ważna, ponieważ łączy historię Polski i Europy Wschodniej, z dramatycznym losem prostego człowieka prowadzącego spór o wartości uniwersalne. Ksiądz Jerzy to człowiek niezwykłej wiary, charyzmy i odwagi, żyjący w czasach gdy o odwagę było trudno. Kapelan „Solidarności” jeszcze za swego życia dla wielu Polaków uchodził za autorytet moralny, walczący o prawdę i wolność przy jednoczesnym sprzeciwie wobec totalitarnych zakusów ówczesnych władz komunistycznych. Ta bezkompromisowa postawa zwieńczona została męczeńską śmiercią błogosławionego duszpasterza środowisk związkowych. Polska Fundacja Narodowa postanowiła włączyć się w realizację wystawy poświęconej ks. Popiełuszce ze względu na jej wymiar kulturalny i patriotyczny, wpisujący się w cele statutowe Fundacji.

Czwartkowe wydarzenie, które poprzedziła konferencja prasowa dla przedstawicieli mediów, zainaugurowała koncelebrowana Msza Święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki, której to mszy przewodniczył JE bp Michał Janocha. Po mszy przyszedł czas na oficjalne otwarcie wystawy. Na wstępie głos zabrał dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, dr Piotr Kopszak, witając przybyłych na wystawę gości, zarazem dziękując wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej powstania. Słowo wstępu na temat samej ekspozycji wygłosił z kolei dr Łukasz Kossowski, przybliżając kontekst oraz idee towarzyszące jej twórcom.

Prezentowana wystawa to opowieść o człowieku niosącym uniwersalne wartości, a jej narracja oparta została na historii lat 80-tych. Wśród eksponatów znalazły się przedmioty związane z postacią błogosławionego ks. Popiełuszki, jak również jego cytaty wraz kontrapunktującymi je donosami pracowników Służby Bezpieczeństwa. Całości dopełnia element artystyczny w postaci dzieł uznanych artystów epoki, m.in. Antoniego Fałata, Łukasza Korolkiewicza czy Jana Lebensteina.

Następnie licznie przybyłych gości zaproszono do zwiedzenia nowo otwartej ekspozycji w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie mogli w zadumie oddać się kontemplacji, a wyniesionymi z muzealnej sali refleksjami podzielić się podczas rozmów przy wspólnym poczęstunku.

Wystawę będzie można oglądać do 3 listopada w siedzibie archidiecezjalnego muzeum. Obok ekspozycji, organizatorzy przygotowali także okolicznościowy album, w którym znalazły się eseje osób, które znały ks. Jerzego Popiełuszkę, a także blisko 200 reprodukcji dzieł sztuki i fotografii.

Zdjęcia: MAW, PFN