„Mury” w Kołobrzegu

30

czerwca 2024 r.

W dniach 5-6 lipca w Kołobrzegu odbędzie się VI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”, którego oficjalnym partnerem jest Polska Fundacja Narodowa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła rodzina poety: Agnieszka Gintrowska i Julia Gintrowska, a także Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

Przed nami szósta edycja imprezy poświęconej zmarłemu w 2012 roku Przemysławowi Gintrowskiemu. Jej organizatorzy - Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu - postawili sobie za cel podtrzymanie pamięci o życiu i twórczości zmarłego artysty, poprzez kultywowanie pozostawionej przez niego, kulturalnej spuścizny wśród kolejnych pokoleń. Znaczenie postaci Gintrowskiego – jednego z bardów „Solidarności” - dla ruchu wolnościowego w Polsce zostało docenione także przez Polską Fundację Narodową, która po raz kolejny wsparła realizację poświęconego mu wydarzenia.

Tegoroczna odsłona „Pamiątek” w sposób szczególny wiąże się z dwiema rocznicami: 20-leciem śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 45-leciem premiery w Teatrze na Rozdrożu programu „Mury”, który stanowił początek wzajemnej współpracy, a zarazem przyjaźni obu artystów. Z tej okazji w programie kołobrzeskiego Przeglądu znalazł się koncert „Rozmowa bardów: Gintrowski-Kaczmarski. „Mury” z udziałem Hadriana Filipa Tabęckiego, Macieja Balcara i Cezarego Studniaka, nawiązujący repertuarem do pierwowzoru sprzed lat.

Uczestnicy imprezy będą także mieli okazję obejrzeć film dokumentalny „Gintrowski” w reż. Arkadiusza Bartosiaka, w którym poznajemy tytułowego bohatera przez pryzmat wspomnień rodziny i osób z nim związanych. Zmarłego artystę wspominają m.in. wdowa Agnieszka Gintrowska, córka Julia Gintrowska, Ewa Błaszczyk, Krzysztof Gierałtowski, Agnieszka Holland czy Bogusław Linda.

W programie Przeglądu nie mogło zabraknąć także jego najważniejszego punktu czyli Konkursu Głównego, którego uczestnicy podejmą się interpretacji utworów z twórczości Przemysława Gintrowskiego. Rozstrzygnięcie konkursu wraz z koncertem laureatów stanowić będzie zwieńczenie tegorocznej edycji imprezy.