W drodze po zwycięstwo
6 września beneficjent programu PFNteam100 Wiktor Przyjemski weźmie udział w 2. rundzie cyklu Speedway Grand Prix 2 w Rydze
19
sierpnia 2024 r.
Już po raz 25-ty Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna z Kołobrzegu zaprosiło na wspólną podróż do świata kultury i niezwykłej poezji, świata Zbigniewa Herberta. Ze względu na przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin poety, tegoroczna edycja Przeglądu ma szczególny wymiar. Zamiast jednak stawiać na głośne obchody jubileuszu, organizatorzy postanowili położyć nacisk na duchowy wymiar wydarzenia, co chyba najlepiej oddaje skromny charakter samego Herberta. W ten sposób goście sobotniego Przeglądu otrzymali prawdziwą kulturalną ucztę, którą zainaugurowała premiera spektaklu „Książę i Luna” w reż. Przemysława Tejkowskiego, ukazującego ludzkie losy z perspektywy nadprzyrodzonych bytów – cynicznego Księcia (Tejkowski) oraz jego wrażliwego sługi (Adrianna Kieś), który z czasem zmienia nastawienie swego pana do ludzkości. Całość sporządzona została w oparciu o herbertowską twórczość.
W dalszej części uczestników Przeglądu zaproszono na spotkanie autorskie z Beatą Lechnio – autorką wydanego w tym roku albumu „Mój wujek Zbyszek”, a prywatnie siostrzenicą sławnego poety, które poprowadzili konferansjerzy Przeglądu – Anna Popek i Paweł Sztompke. W trakcie rozmowy autorka dzieliła się rodzinnymi wspomnieniami o wujku oraz anegdotami z jego życia, przybliżając m.in. relacje Herberta z Miłoszem czy Szymborską, a także wątek działań podejmowanych wobec poety przez Służby Bezpieczeństwa. Warto w tym miejscu nadmienić, że zawierający wiele unikatowych fotografii Herberta album, został wydany dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.
Sobotnie wydarzenie zwieńczył koncert „Podróże Pana Cogito” w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Warszawie: Martyny Burchały, Mary Pawłowskiej, Urszuli Rossowskiej, Marty Noemi Tabęckiej, Mateusza Tomaszewskiego i Marka Zawadzkiego, przy akompaniamencie instrumentalnego trio w osobach: Hadriana Filipa Tabęckiego (instrumenty klawiszowe), klarnecisty Mario Jeki oraz odpowiedzialnego za instrumenty perkusyjne Piotra Maślanki. Wyreżyserowany przez Tabęckiego koncert stanowił mieszankę muzycznych stylów, składających się w jedną historię, oscylującą wokół herbertowskiego wiersza „Podróż”. Muzyczny eksperyment przypadł do gustu zgromadzonej publiczności, która nagrodziła artystów owacją na stojąco, „zmuszając” ich do bisu.
Już dziś zapraszamy na drugą, wrześniową odsłonę tegorocznej edycji Przeglądu, w trakcie której odbędzie się m.in. konkurs recytatorski poświęcony twórczości słynnego poety.
Zdjęcia: Jerzy Błażyński
6 września beneficjent programu PFNteam100 Wiktor Przyjemski weźmie udział w 2. rundzie cyklu Speedway Grand Prix 2 w Rydze
Po krótkiej wakacyjnej przerwie ponownie rusza cykl „Szymborska w Europie”, realizowany przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń przy finansowym wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Tym razem twórczość polskiej noblistki wybrzmi w Kopenhadze, Oslo, hiszpańskiej Lleidzie oraz Rzymie.
W najbliższy weekend 24-25 sierpnia na zamku w Ogrodzieńcu będziemy gościć białogłowy oraz zbrojnych z różnych stron świata, a to za sprawą jubileuszowego, XXV Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. To już druga, po lipcowym XX Najeździe Barbarzyńców, impreza kulturalna organizowana w ostatnich miesiącach przez ogrodzieńską placówkę, której realizację wsparła Polska Fundacja Narodowa.