Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia spowodowały, że wiele osób spędza czas w domu - zwłaszcza dzieci i młodzież. Dlatego ważne, by mogły otrzymać bogatą, ciekawą ofertę edukacyjną i rozrywkową, która byłaby uzupełnieniem lekcji prowadzonych online bądź w telewizji. Projekt zrealizowany przez dr. Tomasza Rożka wraz z Polską Fundacją Narodową, polegał na stworzeniu cyklu audycji opowiadających o polskich naukowcach. Ich osiągniecia od dawna wzbudzają żywe zainteresowanie na świecie, a przede wszystkim mają ogromne znaczenie w rozwoju medycyny, fizyki, geografii czy elektroniki.

Każdy z sześciu filmów został opublikowany w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube: „Nauka. To lubię”, którego autor zgromadził prawie pół miliona subskrybentów. Tak szeroka widownia to zasługa przystępności podawania wiedzy, umiejętnej narracji okraszonej ciekawostkami i językiem trafiającym do młodzieży.

W filmach opisani zostali niezwykli przedstawiciele polskiego świata nauki m.in. Rudolf Weigl wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi, Paweł Edmund Strzelecki podróżnik, geograf, badacz i odkrywca, który przybliżył nam życie i kulturę ludności Australii. To on jako pierwszy okrążył świat w celach naukowych. Kolejne postaci z serii Superbohaterowie to Hilary Koprowski odkrywca pierwszej na świecie, skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio, który wywołuje chorobę Heinego-Medina oraz Jacek Karpiński, który stworzył pierwszy komputer tranzystorowy. Dalej na kanale „Nauka. To lubię” zobaczyć można film o Napoleonie Cybulskim współodkrywcy adrenaliny oraz obraz o „polskim Edisonie” czyli Janie Szczepaniku, który opatentował ponad 50 wynalazków m.in. telektroskop czyli coś w rodzaju prekursora kolorowej telewizji.

Filmy są osadzone w polskiej rzeczywistości i historii, ale mają duży walor uniwersalności i ponadczasowości, ze względu na nowoczesny i interesujący graficznie przekaz, uzupełniony o archiwalne zdjęcia.

Rudolf Weigl

Paweł Edmund Strzelecki

Hilary Koprowski

Jacek Karpiński
Napoleon Cybulski

Jan Szczepanik