W maju 2020 roku, w przeddzień 100. Urodzin Jana Pawła II, w TVP1 odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Świat według Jana Pawła II”, który opowiada o papieżu Polaku. Obraz stworzony we współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z programem „Niepodległa” zadaje pytania jak zmieni się postrzeganie Jana Pawła II przez następne sto lat w Polsce i na świecie. Co pozostanie z jego nauczania? Jak spuścizna jego nauki wytrzyma próbę czasu oraz jakie elementy biografii papieża przykują uwagę kolejnych pokoleń. Pytania te zadane zostają w miejscach, w których rodzą się trendy najważniejsze dla Polski, Europy, katolicyzmu i świata, osobom, które są przyjaciółmi papieża bądź znawcami jego życia.

Na pytania odpowiedzą Carl A. Rycerz Zakonu Kolumba, filozof Remi Brague,  polityk Rocco Buttiglione, Michael Lower z Chinese University czy Enrique Suarez-Iniguez z UNAM. Film przedstawi Jana Pawła II jako polityka i papieża, mężczyznę, poetę, Polaka, duchownego, filozofa, mówcę, ikonę, świętego, człowieka, który inspiruje, ale jest też drogowskazem dla przyszłych pokoleń. Ta filmowa opowieść zabierze w podróż śladami papieża Polaka zarówno w miejsca bliskie, takie jak Kalwaria Zebrzydowska, jak i te tysiące kilometrów stąd, jak Guadalupa czy Kalkuta.

Siła ataków i pasja obrony Świętego Jana Pawła II, świadczą o jego pozycji w zbiorowej wyobraźni w Polsce i na świecie. Współczesne media bez przerwy wdzierają się w nasze myślenie o nim. Próbują zaszczepić w nas negatywną narrację na temat jego nauki oraz podejmowanych przez papieża Polaka decyzji. Dlatego misją Polskiej Fundacji Narodowej jest walka o przekazanie prawdy o życiu i nauczaniu papieża Polaka, Świętego Jana Pawła II.