I Love Poland – nowa formuła

zjedź na dół
I Love Poland to wyjątkowy, największy projekt promujący Polskę za granicą. Zrodził się z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej i zakładał udział polskiego jachtu w najważniejszych i najbardziej prestiżowych regatach na świecie oraz szkolenie młodego pokolenia polskich regatowych żeglarzy oceanicznych, z wykorzystaniem nowoczesnego jachtu, świetnego zespołu i najlepszych rozwiązań technicznych. W tym celu Polska Fundacja Narodowa sfinansowała zakup supernowoczesnego jachtu jednokadłubowego trzeciej generacji Volvo Open 70 o długości 21,5 i szerokości 5,35 oraz 34. metrowym maszcie.

Inauguracja projektu odbyła się 11 września 2018 roku w żeglarskiej wiosce w Gdyni a już 30 września jacht pożegnał Polskę, wypływając ze Szczecina do portugalskiego Cascais. Tu rozpoczął się trening i po kilku tygodniach przygotowań, jacht przepłynął na drugą stronę Atlantyku. W lutym 2019 roku I Love Poland promował Polskę w Miami, gdzie wraz z żaglowcem Darem Młodzieży przypominał o nadchodzącej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas trwającego tam zjazdu Polonii.

Pierwszym sprawdzianem sportowym dla jachtu i nowej załogi był udział w 39. edycji St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach w marcu 2019 roku. Regaty te okazały się zwycięskie, I Love Poland zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, wygrywając we wszystkich czterech wyścigach, w tym w najbardziej prestiżowej kategorii najszybszego opłynięcia wyspy St. Maarten.

W kwietniu 2019 roku I Love Poland przybył  do Nowego Jorku, gdzie promował Polskę przy okazji innego projektu Polskiej Fundacji Narodowej, premiery filmu „Poland: The Royal Tour”.

W 2019 roku nowy Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej podjął decyzję o zmianie formuły projektu i jacht stał się jednostką dydaktyczną, na której pokładzie szkolą się nowe pokolenia młodych polskich regatowych żeglarzy oceanicznych. W listopadzie 2019 r. ruszyła I edycja Programu Szkoleniowego. Z nadesłanych 430 zgłoszeń, kapituła złożona ze znanych osobowości żeglarskich, reprezentujących najważniejsze instytucje, wyłoniła 40 finalistów konkursu. Szczęśliwa czterdziestka wzięła udział w specjalistycznym, bezpłatnym zgrupowaniu w ośrodkach olimpijskich, które było zarazem drugim etapem programu. Zgrupowanie wyłoniło sześcioro laureatów, dla których nagrodą było uczestnictwo w treningach I Love Poland w portugalskim Cascais.   

W lutym 2020 I Love Poland wziął udział w klasycznych regatach RORC Caribbean 600 Salida de Antigua entre Anguilla y Guadalupe, załoga jachtu I Love Poland zdobyła 2. miejsce w klasyfikacji monokadłubowców oraz 5. miejsce w klasie IRC Zero.

Kolejne 40. Heineken Regatta Saint Marteen, w których udział wziął jacht I Love Poland odbyły się w marcu 2020 roku. Załoga na 6 startów zdobyła trzy pierwsze miejsca, dwa drugie oraz jedno trzecie.

W obu karaibskich regatach jako pełnoprawni załoganci brali udział dwaj laureaci wyłonieni w I edycji programu szkoleniowego I Love Poland.

Coroczny przegląd serwisowy  jachtu został przeprowadzony w sierpniu tego roku. Zaplanowane są zgrupowania w Cascais oraz na Malcie, gdzie po kilku dniach treningów, przygotowań i ostatecznych serwisów, jacht wystartuje w regatach Rolex Malta Middle Sea Race 2020. Następnie już w Cascais planowane są intensywne treningi, tak aby jak najlepiej przygotować jacht i załogę do nadchodzącego sezonu 2021 i startu w pierwszych w nim regatach Caribbean 600. Na jesieni 2020 roku zaplanowana jest II edycja programu szkoleniowego I Love Poland.

Jacht I Love Poland należący do Polskiej Fundacji Narodowej, pod polską banderą, pierwszy w swojej klasie przeciął linię mety 41. Rolex Middle Sea Race 2020. I Love Poland zwyciężył w klasyfikacji monokadłubowców, w tym liczącym 693 Mm wyścigu, który jest ceniony na równi z angielskim Rolex Fastnet Race i australijskim Rolex Sydney-Hobart. Kapitan jachtu Grzegorz Baranowski nie krył zadowolenia i dziękował kibicom za żywiołowe wsparcie podczas wyścigu. Gratulacje dla załogi przekazał także Ambasador RP na Malcie Tomasz Czyszek oraz Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej.

Na początku listopada 2020 rozpoczęła się II. edycja programu szkoleniowego I LOVE POLAND. Nadrzędnym celem programu szkoleniowego było stworzenie możliwości kontynuacji kariery sportowej dla polskich żeglarzy regatowych, których możliwości dalszego rozwoju na jachtach typu dinghy, windsurfingu i inne zostały już wyczerpane. Pośrednim celem było wybranie spośród uczestników programu żeglarzy, którzy po odpowiednim przeszkoleniu mogliby się stać częścią stałej bądź lotnej załogi regatowej jachtu I LOVE POLAND.

Do programu szkoleniowego nadesłano ponad 300 zgłoszeń i po wnikliwej analizie wszystkich kandydatur wyłoniono 20 osób, które musiały przejść serię rozmów kwalifikacyjnych, wideokonferencji oraz zostać pozytywnie ocenione przez załogę jachtu I LOVE POLAND. Finalnie wybranych zostało 8. młodych żeglarzy, którzy mogli wziąć udział w szkoleniu, odbywającym się na początku grudnia w portugalskim porcie Cascais.

Uczestnicy szkolenia z pomocą stałej załogi jachtu zdobywali cenne doświadczenie i szlifowali swoje umiejętności. Każdy dzień to zadania żeglarskie, ale również zajęcia teoretyczne. Krótkie odprawy odbywały się na bieżąco na jachcie. Wieczorem zaś omawiano i analizowano na podstawie nagranych materiałów realizowane manewry.

„Chcemy oprzeć się o ludzi, którzy już brali udział w zawodach, bo dla nich pewne sytuacje i terminologia żeglarska nie są obce. Mając plan, by laureaci wystartowali z nami w regatach, nie możemy sobie pozwolić, by te osoby nie wiedziały, jakie są manewry i nie znały żagli – do czego służą oraz w jakich zakresach kątów pracują. Nie oczekujemy, że ktoś, kto przyjdzie pierwszy raz, będzie z tego typu jachtem obeznany, więc będziemy stopniowo wdrażać wszystkie etapy, ale jest to jacht zrobiony dla profesjonalistów, więc kandydat nie powinien mieć wyobrażeń o żeglarskim rejsie, a o ewidentnie sportowej przygodzie”. – powiedział kapitan ILP Grzegorz Baranowski.

Tych kilka dni spędzonych na Oceanie Atlantyckim, a także późniejsze analizy zdecydowanie podniosły umiejętności wszystkich laureatów. Ostatecznie nominacje do załogi I LOVE POLAND otrzymało dwóch kursantów- Jacek Nowak i Igor Tarasiuk.