Hackathony nazywane inaczej maratonami programowania to coraz bardziej popularna forma wydarzeń dla programistów, innowatorów, naukowców i przedstawicieli sektora publicznego. W ciągu kilku dni grupy informatyków tworzą swoje aplikacje, najczęściej rywalizując w ramach konkursów.

Celem hackathonu Ideahack była praca nad software’owym rozwiązaniem umożliwiającym przeciwdziałanie skutkom kryzysu spowodowanego koronawirusem. Polska Fundacja Narodowa została partnerem wspierającym to wydarzenie, ale również aktywnie uczestniczyła w tworzeniu swojego rozwiązania informatycznego.

Wydarzenie trwało cztery dni, zostało przeprowadzone wirtualnie z wykorzystaniem platformy technologicznej i deweloperskiej a specjalny proces wsparło ponad 40 ekspertów i kilkudziesięciu mentorów biznesowych. Finalnie swoje pomysły ale i propozycje gotowych prototypów zaprezentowało 20 zespołów. Projekt, który przedstawiła Polska Fundacja Narodowa, mający na celu ułatwienie samoorganizacji społeczeństwa, znalazł się w szóstce wyróżnionych i zyskał uznanie zarówno pod względem koncepcyjnym, jak i technologicznym.