Chrzest Litwy z rąk polskich, który odbył się na mocy ustaleń Unii w Krewie, był wielkim sukcesem polskiej dyplomacji. Chrzest, którego dokonali sprowadzeni z Polski franciszkanie, wskazywał Polskę jako sojusznika Litwy oraz trwale i ściśle wiązał oba kraje. Polska Fundacja Narodowa uznała za słuszne wsparcie Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce, w budowie Muzeum Chrztu Litwy. Polska Fundacja Narodowa od 2018 r. realizuje projekt Polskie Dziedzictwo na Wschodzie, który związany jest przede wszystkim z remontem kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wybór nie jest dziełem przypadku, gdyż jest to jedna z najstarszych świątyń katolickich na Litwie. Powstaje tam Muzeum Chrztu Litwy, które znajdzie swoją siedzibę w odbudowanych pod okiem konserwatora zabytków, podziemiach kościoła Franciszkanów.
Działanie projektowe polega po pierwsze na dostosowaniu podziemi kościoła i klasztoru Franciszkanów do funkcjonowania muzeum oraz stworzenie wystawy muzealnej. Kolejnym etapem jest wyposażenie muzeum czyli zakup wszystkich niezbędnych elementów audio-video na potrzeby ekspozycji multimedialnej, przewiezienie oraz montaż sprzętu. Ostatnim punktem projektu jest wykonanie i instalacja historycznej makiety Wilna.
Do marca 2020 r. przeprowadzono tam wstępne prace budowlane m.in. usunięto ściany działowe wybudowane w czasach sowieckich dla potrzeb archiwum i magazynów. Zbudowano zewnętrzne schody wejściowe. Wykonano także ceglaną podmurówkę.
Franciszkańskie muzeum multimedialne to nie tylko budynek prezentujący zgromadzone eksponaty, ale miejsce przekazujące historię, poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i multimediów. Każdy kto skorzysta w oferty muzeum, będzie miał możliwość przenieść się w czasie i poczuć klimat okresu historycznego oraz konkretnego wydarzenia. Muzeum ma pokazywać przede wszystkim polski wkład w chrzest Litwy oraz udział w nim Ojców Franciszkanów.