Od 2018 roku Polska Fundacja Narodowa aktywnie angażuje się w projekty społeczno-kulturalne na terenie Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Służą one pielęgnowaniu polskości i rozwojowi świadomości narodowej wśród Polaków, zamieszkujących teren obecnej Białorusi i Litwy. Mieszka tam kilka milionów osób, które mimo traumy komunizmu i upływu kilkudziesięciu lat, nadal czują się Polakami.
Wyobraź sobie, że spotykasz się z rodziną, dzielisz się z nimi swoim życiem, opowiadasz swoją historię z okresu, gdy nie byliście razem. Ale też i słuchasz opowieści Twoich bliskich. Radość, wzruszenie i ciepło jakie panują podczas takich spotkań, są nie do opisania a wizyty te mogłyby trwać w nieskończoność. To wszystko czują i przeżywają nasi rodacy na Kresach oraz wolontariusze, którzy biorą udział w akcji "Paczka na Kresy".
Idea organizacji systematycznej pomocy Polakom żyjącym m.in. na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie narodziła się w końcu lat 90-tych, w środowiskach związanych ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. Projekt organizowany jest przez Fundację Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom wraz z Polską Fundacją Narodową, Mazowieckim Kuratorium Oświaty oraz Mazowiecką Wojewódzką Komendą OHP. Włączają się w nią również 147 drużyna harcerska ZHP „Błękitni” z dzielnicy Wawer, Poczta Polska, samorządy gmin mazowieckich, około 180 szkół z województwa mazowieckiego i Radio Warszawa.
Akcja polega na zbiórce produktów spożywczych z długim terminem ważności, słodyczy, chemii domowej, kremów, leków, środków opatrunkowych i wielu innych. Wszystkie te artykuły pakowane są do paczek dla rodzin z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny, a dodatkiem do nich są kartki świąteczne z życzeniami napisanymi przez wolontariuszy. Zbiórka ta odbywa się dwa razy do roku przed Świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą. Dotychczas miała miejsce w grudniu 2018, kwietniu 2019 i grudniu 2019 roku. Przed świętami Bożego Narodzenia 2019 r. na Białoruś i Litwę wyjechało około 150 wolontariuszy, którzy rozwieźli ponad 2 tysiące paczek świątecznych. Ich wręczanie jest okazją do spotkania, długiej rozmowy, pokazania, że Polska i Polacy wciąż pamiętają o rodakach na Kresach.