PFNteam100 to kontynuacja stypendialnego projektu Polskiej Fundacji Narodowej w nowej odsłonie. Jego celem jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych polskich sportowców- olimpijczyków i paraolimpijczyków.

Projekty sportowe PFN są doskonałym narzędziem promocji Polski na arenie międzynarodowej. Z początkiem bieżącego roku ruszyła kolejna edycja programu rozpoczętego w 2017 roku, obecnie w zmienionej formule „PFNteam100”. Celem projektu jest wsparcie młodych sportowców ubiegających się o udział w tegorocznej olimpiadzie w Tokio.  

Projekt Polskiej Fundacji Narodowej, którego operatorem jest Instytut Sportu nadzorowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki objął 126 beneficjentów programu reprezentuje 25 dyscyplin olimpijskich i 10 paraolimpijskich. Celem projektu jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych polskich sportowców. Każdy z nich otrzymuje dofinansowanie w wysokości około 40 000 zł rocznie.

Program skierowany jest do zawodników objętych systemem sportu młodzieżowego, uprawiających sporty letnie i zimowe oraz będących zawodnikami kadr narodowych wszystkich polskich związków sportowych. Umożliwiamy młodym zawodnikom łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Środki finansowe można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

W ostatnich trzech latach w projekcie uczestniczyło łącznie 427 sportowców (369 zawodników reprezentujących dyscypliny olimpijskie oraz 58 zawodników reprezentujących sporty paraolimpijskie).

Od momentu rozpoczęcia programu uczestnicy zdobyli łącznie 579 medali (złote: 178 , srebrne: 167, brązowe: 234) na imprezach międzynarodowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Najbardziej znanymi i utytułowanymi beneficjentami programu byli: Iga Świątek – tenis, Konrad Bukowiecki – lekkoatletyka, Ewa Swoboda – lekkoatletyka, Sofia Ennaoui – lekkoatletyka, Natalia Maliszewska - łyżwiarstwo szybkie, Joanna Mazur – lekkoatletyka.