Marcin Gortat wraz z Fundacją MG13, konsulatem Polski w Los Angeles oraz przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej po raz ósmy zorganizował "Polską noc w NBA”. Polish Heritage Day, bo tak oficjalnie nazywa się ten wieczór, to mecz NBA z tzw. polską oprawą meczową. Głównym celem tego wydarzenia jest promocja Polski, jej kultury, dziedzictwa narodowego oraz walorów turystycznych. Wzmocnienie rozpoznawalności Polski w USA oraz postaw patriotycznych Polonii Amerykańskiej i promocja Wojska Polskiego w Stanach Zjednoczonych.

Mecz odbył się w niedzielę 6 stycznia 2019 w Los Angeles, a wystąpiły w nim drużyny LA Clippers oraz zespół Orlando Magic. Aby dopingować Marcina Gortata, rokrocznie na tę  imprezę sportową oprócz kibiców amerykańskich, przyjeżdżają setki Polaków mieszkający w USA. Widzowie oglądają występy specjalnie przybyłych na to wydarzenie polskich cheerleaderek z zespołu Cheerleaders Gdynia oraz spotykają zaproszonych z Polski gości. Wśród nich są znani Polacy: aktorzy, sportowcy, dzieci grające w koszykówkę, które wspiera Fundacja MG13 oraz polscy żołnierze weterani poszkodowani w czasie misji.

Dodatkowo w przeddzień meczu w polskiej szkole, odbyło się spotkanie polskich żołnierzy z młodzieżą polonijną oraz uroczysty bankiet z okazji Polskiej Nocy w NBA. Udział w nim wzięli zaproszeniu specjalnie na to wydarzenie goście z Polski a także zespół muzyczny Tulia. Artystki z tej grupy przed rozpoczęciem meczu LA CLIPPERS vs ORLANDO MAGIC wykonały Hymn Amerykański, co było wydarzeniem bez precedensu. Po meczu zespół dał koncert, prezentując swoje największe hity. Na telebimie wyświetlony został również film nagrany specjalnie na to wydarzenie przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę a Marcin Gortat przekazał koszulkę meczową jednemu z polskich weteranów bitwy pod Monte Casino.

W trakcie jednej z przerw widowiska odbył się również konkurs sportowy dla kibiców, w którym nagrodą główną był wyjazd do Polski i możliwość poznania naszego kraju. W trakcie meczu zaprezentowane zostały również sylwetki dwóch polskich żołnierzy JW Formoza, weteranów misji wojskowych. Bezpośrednio po rozgrywce na hali Stamples Center odbyło się spotkanie Marcina Gortata z Polonią Amerykańską, na początku którego odśpiewany został przez wszystkich jego uczestników Hymn Polski oraz wręczone zostały nagrody meczowe i okolicznościowe koszulki.

Polish Heritage Day jest również bardzo chętnie promowany i opisywany przez amerykańskie i polskie media. To też doskonała okazja, by kibice na całym świecie, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, lepiej poznali polską kulturę, czy nawet elementy tradycyjnej, polskiej kuchni.

Projekt posiadał olbrzymi potencjał medialny zarówno w USA, jak i w Polsce. Odbiorcami i uczestnikami projektu byli kibice meczu NBA, którzy w tym dniu zasiedli na arenie Stamples Center w Los Angeles oraz widzowie przed telewizorami, zarówno w USA jak również w Polsce i wielu innych krajach świata. Polski dzień w NBA 2019 był wielkim wydarzeniem sportowym i kulturalnym, ale przede wszystkim niósł ogromny ładunek patriotyczny oraz promował Polskę obchodzącą 100 lecie odzyskania Niepodległości.