Polska branża meblarska to przykład sukcesu transformacji gospodarczej, opartej na przedsiębiorczości Polaków i ich kreatywności. Według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, za 2019 r. polskie meble wypracowały wartość produkcji sprzedanej przekraczającą 51 mld zł, co daje Polsce 6. miejsce na świecie w rankingu producentów. Jednocześnie - według organizacji branżowej - 90 proc. polskich mebli zostanie wyeksportowane, co zapewnia Polsce 2. miejsce na świecie w rankingu światowych eksporterów mebli, z eksportem na poziomie 47,5 mld zł.

Polska Fundacja Narodowa we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli, wspiera promocję polskich mebli na rynku USA. Polscy producenci mebli, w ramach projektu European Smart Design from Poland, będą mogli wziąć udział w trzech edycjach prestiżowych targów meblarskich w High Point w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych (październik 2020 oraz wiosna i jesień 2021). High Point mogące poszczycić się ponad 100-letnią tradycją handlu meblami w Stanach Zjednoczonych, koncentruje corocznie profesjonalistów, designerów, architektów wnętrz i handlowców ze wschodniego wybrzeża USA. Udział w tych targach to ogromny potencjał biznesowy, gdyż wydarzenie to jest obowiązkową pozycją w kalendarzu osób decydujących o wprowadzaniu mebli do sprzedaży w amerykańskich sieciach handlowych. Obecność 7 najważniejszych polskich firm meblarskich w High Point, pozwoli na systematyczne budowanie dobrych i długotrwałych relacji z partnerami biznesowymi oraz wzmocni pozytywny wizerunek polskiego przemysłu meblarskiego.

Stoisko o powierzchni ponad 300m2, przygotowane przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, prezentuje ofertę polskich firm meblarskich oraz polskie wzornictwo w zakresie wnętrz. Zaangażowanie Polskiej Fundacji Narodowej stanowi próbę zwiększenia mocy sprzedażowej branży meblarskiej i wsparcie polskiej marki na rynku amerykańskim poprzez pokazanie, że Polska posiada bardzo złożoną i ciekawą tradycję w zakresie projektowania i produkcji mebli, opartą na dziedzictwie, jakim jest polska myśl meblarska.

Na terenie High Point w trakcie targów powstanie instalacja artystyczna- rzeźba, wykonana przez znanego polskiego projektanta Oskara Ziętę.

W polskiej branży meblarskiej pracuje obecnie około 200 tysięcy osób w ponad 28 tysiącach firm. Wiele krajowych firm działa od lat 80. XIX wieku, a dzisiejsza pozycja Polski na świecie to w dużym stopniu zasługa projektantów i architektów nagradzanych w krajowych i międzynarodowych konkursach wzorniczych. Sukces branży meblarskiej to także pracowitość, gościnność i solidarność Polaków w odniesieniu do partnerów z całego świata, którzy od ponad 130 lat nabywają meble z Polski, lokują tu produkcję, nawiązują partnerskie relacje.