Zmodernizowana Izba Pamięci Generała Kuklińskiego

zjedź na dół
Polska Fundacja Narodowa razem z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem wsparła modernizację Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego. Ponowne otwarcie jedynej takiej placówki w Polsce i Europie, miało miejsce 22 czerwca 2018 roku w 88. rocznicę urodzin generała.

Założona w 2006 roku przez Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika generała, opowiada o bezprecedensowej misji wywiadowczej bohatera Polski i Ameryki. Był „pierwszym oficerem Wojska Polskiego w NATO”, który ryzykując życie swoje i swojej rodziny, podjął samotną walkę z sowieckim okupantem. Uchronił w ten sposób Europę i świat przed wybuchem III Wojny Światowej. W latach 1972 – 1981, generał Ryszard Kukliński, pseudonim „Jack Strong" zdobył supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią i przekazał je Amerykanom.

Po dwunastu latach działalności muzeum doczekało się rozbudowy, modernizacji technicznej i powiększenia ekspozycji. Najistotniejszymi eksponatami są animowane plany III Wojny Światowej wraz z przedstawionymi konsekwencjami dla Polski i Europy oraz niepublikowane dotąd zdjęcia, filmy i archiwalne wypowiedzi Generała Kuklińskiego. Nowość stanowią także pochodzące z ZSRR mapy planowanego sowieckiego ataku na Europę. W osobnym pomieszczeniu, dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli VR, można będzie wcielić się w postać „Jacka Stronga”.

Podczas uroczystości ponownego otwarcia Izby, dyrektor placówki Filip Frąckowiak, syn i kontynuator prac prof. Józefa Szaniawskiego, odczytał list wystosowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Filipa Frąckowiaka medalem "Pro Patria". Na ścianie warszawskiej kamienicy przy ul. Kanonia 20/22, gdzie znajduje się Izba, umieszczona została pamiątkowa tablica poświęcona gen. Ryszardowi Kuklińskiemu.

Tło historyczne wydarzeń, o których opowiada muzeum, uzupełniają sylwetki dwóch wielkich ludzi tamtych czasów, którzy odegrali zasadniczą role w upadku komunizmu, Ojca Świętego Jana Pawła II oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Można też zapoznać się z postacią prof. Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL.

Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego nie tylko pokazuje wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, ale stanowi także promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej roli w XXI wieku w ramach sojuszu NATO. Jest też doskonałym miejscem do poszerzania wiedzy żołnierzy amerykańskich, stacjonujących w Polsce w zakresie wspólnej historii, łączącej Amerykanów i Polaków. m.in. dzięki postaci generała Kuklińskiego. To wpisuje się w realizowany przez Polską Fundację Narodową projekt Zwiastun.

Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli w godz. 11.00 – 18.00, zwiedzanie go jest bezpłatne, zaś dla osób niepełnosprawnych przewidziano specjalne udogodnienia.